وقتی هوای آپارتمان ها آلوده می شود

وقتی هوای آپارتمان ها آلوده می شود

 کارشناسان اجتماعی از خطرات ناشی از آلودگی هوای آپارتمان ها در فصل های مختلف خبر می دهند. به نقل از کارشناسان محیط زیست، از آنجایی كه اكثر مردم بخش عمده ای از وقت خود را در داخل ساختمان ها سپری می كنند بررسی كیفیت هوای درون ساختمان نیز اهمیت پیدا می كند و زمانی به اهمیت فوق العاده آن پی می بریم كه متوجه می شویم در اكثر مواقع كیفیت هوای درون ساختمان بدتر از كیفیت هوای بیرون است .علاوه بر این عوامل زیادی در محیط درون آپارتمان وجود دارد که این آلودگی را دوچندان می کند.
به عنوان مثال در ساختمان های اداری دستگاه های فتوكپی با پراكنده كردن مقادیر قابل توجهی ازن در هوا در هر چه آلوده تر شدن آن كمك می كند.به گفته این کارشناسان مواد آلاینده دیگر مانند دود سیگار و گاز ازن اگر در بیرون از ساختمان وجود داشته باشند به اندازه كافی رقیق می شوند .
به طوری كه زیر حد خطر آفرینی برای سلامت انسان قرار می گیرند ولی همین آلاینده ها در صورت ورود به هوای درون ساختمان به علت تراكم و افزایش غلظت از حد آستانه خطر آفرینی خود بالاتر رفته و صدمات جدی بر افراد ساكن در ساختمان وارد می كند .( و به همین علت است كه باید كشیدن سیگار ، قلیان ، .. را در كلیه رستوران ها و كافی شاپ ها كه فضای بسته ای دارند ، ممنوع اعلام كرد )همچنین از دیگر منابع مهم تولید آلودگی در ساختمان ها می توان به بخاری ها و شومینه ها اشاره كرد.به اعتقاد کارشناسان محیط زیست، هوای درون ساختمان را به سه طریق میتوان با هوای بیرون جایگزین كرد :
۱- نفوذ هوا : این در مواقعی است كه تبادل هوای درون و بیرون در صورت بسته بودن درها و پنجره ها اتفاق می افتد ( از راههای گوناگون مثل نفوذ از طریق شكاف و سوراخ ها ….)
۲- تهویه طبیعی : باز بودن در و پنجره ساختمان
۳- تهویه مصنوعی : در این روش هوای درون ساختمان به كمك وسایل مكانیكی مانند هواكش به وسیله هوای بیرون جایگزین می شود .این را نیز باید در نظر داشت که تاثیر آلودگی هوای داخل بر افراد مختلف تفاوت می كند و بعضی از افراد نسبت به آن حساس تر هستند . به گفته کارشناسان و بر اساس تحقیقات انجام گرفته روی افراد گوناگون عوارض گزارش شده از سوی افراد مختلفی كه در یك ساختمان كار میكنند با یكدیگر تفاوت دارد و این عوارض ممكن است نتیجه تاثیر عواملی بجز آلودگی هوا نیز باشد. در مهار آلودگی داخل ساختمان همچنین می توان از راهبرد های مختلف از جمله حذف منبع ، تغییر آن و یا نصب تاسیسات هواساز و همچنین آموزش مردم استفاده نمود . تحلیل : شبکه خبری برنا
وقتی هوای آپارتمان ها آلوده می شود
این مطلب چقدر بهتون کمک کرده؟

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه ای ناپیوسته از دانشگاه کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتونیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *