بیماری شیگلوز

بیماری شیگلوز

شیگلوز چیست؟
یک بیماری است که به وسیله باکتری به نام شیگلا ایجاد می گردد. انواع متفاوتی از شیگلا وجود دارد :1) شیگلا سوئنی : این باکتری باعث ایجاد بیماری شیگلوز در آمریکا می شود .2) شیگلا فلکسنری : این باکتری باعث ایجاد بیماری های باقی مانده در شیگلوز می شود .
انواع دیگری از شیگلا ( شیگلا بویدی و شیگلا دیسانتریه ) وجود دارند که کمیاب و نادرند اما مهم هستند چون این باکتری ها در کشورهای پیشرفته وجود دارد .شیگلوز چگونه پخش می گردد ؟ باکتری شیگلا را در مدفوع افرادی که آلوده به این بیماری بودند پیدا کردند ، در حالیکه آنها برای یک یا دو هفته پس از آن مریض بودند . افراد شیگلوز را از طریق بلع باکتری شیگلا می گیرند پس این اتفاق ممکن بود زمانی که فردی غذا و یا آبی می خورد به این باکتری آلوده شود .شیگلا از شخصی به شخص دیگر پخش می شود زمانی که افراد دستهایشان را با آب و صابون بعد از اینکه توالت می روند و یا کهنه بچه عوض می کنند نمی شویند. شیگلوز در بین کودکانی که تازه به راه افتادند و توانایی و اختیار در نگه داشتن دستشویی خود را ندارند پخش می گردد . خطر آلوده شدن به این باکتری در اعضای خانواده این کودکان بسیار زیاد است.
شیگلوز چگونه وارد آب وغذا می گردد ؟
شیگلا ممکن است وارد غذا شود در صورتی که شخص مبتلا به شیگلوز دست هایش را با آب و صابون بعد از استفاده از توالت نشوید. شیگلا ممکن است وارد سبزیجات شود در صورتی که آب فاضلاب را وارد زمین های کشاورزی کنیم .
اگر فاضلاب وارد آب شود و یا کسی که شیگلوز دارد در آب شنا کند باعث آلودگی این آب می گردد.حشرات هم با زادآوری در مدفوع آلوده و بعد با نشستن بر روری غذا باعث آلودگی آن می گردند.
شیگلوز چه علائم و نشانه هایی دارد؟ بیشتر افرادی که مبتلا به به شیگلوز می شوند اسهال و تب و درد شکم به مدت 1 تا 2 روز دارند و بعد باکتری در آنها ظاهر می شود ، اسهال اغلب خونی و آبکی است علائم آن بعد از 5 تا 7 روز پایان می یابد در تعدادی از افراد به خصوص جوانان ، کودکان و سالمندان اسهال آنقدر شدید می باشد که این اشخاص نیاز به بستری دارند .یک عفونت شدید با تب بالا ممکن است در افراد کمتر 2 سال موجب حمله ناگهانی در این افراد گردد . بعضی از افراد آلوده ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند اما ممکن است باکتری را به دیگران انتقال بدهند .
چگونه بفهمیم که شیگلوز داریم ؟
مراتب بهداشتی شما را مهیا می سازد که درخواست کنید تا یک نمونه مدفوع از شما گرفته تا آن را در آزمایشگاه تست کنند تا ببینند که در مدفوع شما این باکتری وجود دارد و یا نه . آزمایشگاه همچنین می تواند انواع باکتری شیگلا را تشخیص دهد و اگر هرکسی که بخواهد ، به آن آنتی بیوتیک بدهد ، که این بهترین درمان است.
چگونه شیگلوز را درمان کنیم؟
افراد عفونت های خفیف را می خواهند با سرعت و بدون نیاز به درمان مداوا کنند. زمانی که تعدادی از افراد در یک جامعه به شیگلوز آلوده شده اند فقط به عنوان درمان در موقعیت های سخت از آنتی بیوتیک استفاده می کنند .شیگلا افرادی را که در مکانی مانند بیمارستانها کار می کنند مبتلا می کند و خطر پخش شیگلا در افرادی که در بیمارستان کار می کنند مانند پرستاران و افرادی که برای بیماران غذا تهیه می کنند بیشتر است.
درمان با آنتی بیوتیک شیگلا را در مدفوع شخص از بین می برد و یا زمان بیماری را کاهش می دهد. متاسفانه تعدادی از باکتری های شیگلا دیر به آنتی بیوتیک ها واکنش ( پاسخ ) می دهند و استفاده آنتی بیوتیک ها به به عنوان درمان شیگلوز می تواند عملاً باکتری های مقاوم تری را نسبت آنتی بیوتیک ها ایجاد کند که آنها را بتوان در آینده از بین برد .داروی Antidiarrheal همچون loperamide یا دیفناکسیلیت ( diphenoxylate ) با آنتروپین احتمال ایجاد بیماری شدیدتری می کند و بایستی از آن دوری کرد .
آیا در شیگلوز نتایج طولانی مدتی وجود دارد؟
افراد معمولا ًدر اثر ابتلا به شیگلوز بطور کامل بهبود می یابند اما ممکن است چند ماه قبل این باکتری در روده ظاهر شده باشد و بعد به حالت اول برگردد.در حدود 3% افرادی که به یک نوع شیگلا (شیگلا فلکسنری) مبتلا می گردند بعدها درد در ناحیه مفاصل پیشرفت می کند و به سوزش چشم و دفع ادرار دردناک مواجهه می شوند . به این علائم ، علائم ریتر می گویند و ممکن است حتی ماهها و یا سالها طول بکشد و در ناحیه مفاصل منجر به آرتریت مزمن ( ورم مفاصل ) شود. علائم ریتر به وسیله واکنش به یک عفونت شیگلا ایجاد می گردد و بیشتر در افرادی که از لحاظ ژنتیکی به آن مستعدند اتفاق می افتد .
اگر فردی مبتلا به شیگلوز باشد می تواند دوباره به آن مبتلا گردد؟
اگر کسی به شیگلوز مبتلا گردد احتمال آنکه به نوع ویژه و مخصوص آن مبتلا گردد اقلاً تا چندین سال وجود ندارد ، هرچند که این افراد می توانند به نوع دیگری از شیگلا آلوده شوند.
چگونه می توانیم از شیگلوز جلوگیری کنیم؟
1) دستهایتان را با آب و صابون و به طور مکرر مخصوصاً بعد از رفتن به توالت و عوض کردن کهنه بچه و قبل از آماده کردن غذا و مشروب ( آشامیدنی ) بشویید .
2)کهنه کثیف بچه را دور بیاندازید .
3) هنگام تعویض کهنه بچه آن منطقه را پاک و سپس ضد عفونی کنید.
4) رسیدگی ( نظارت) به شستشوی دست های بچه هایی که تازه به راه افتادند و کودکانی که به توالت رفته اند.
5) کسانی که اسهال دارند نباید برای دیگران غذا و مشروب (نوشیدنی) آماده کنند.
6) از نوشیدن آب (برکه ، استخر و حوض) اجتناب کنید .
7) افرادی که اسهال دارند نبایستی شنا کنند .شیگلوز چگونه رایج است ؟ هر ساله در حدود 18000 مورد شیگلوز در ایالات متحده آمریکا گزارش می شود . شیگلوز بیشتر در محیط هایی رایج است که از نظر بهداشتی فقیر هستند شیگلوز در تابستان نسبت به زمستان بیشتر رایج است و احتمال آلودگی در کودکان دارای سنین 2 تا 4 سال بیشتر است. بیشتر موارد وابسته به پخش بیماری ها در محیط های نگهداری بچه ها و پخش در اعضای خانواده است .
شیگلوز در کشورهای پیشرفته خیلی رایج است و در بیشتر جوامع و زمان ها عرضه می شود.شیگلوز در Main :شیگلوز در Main خیلی رایج نیست و اغلب در افرادی که به خارج مسافرت می کنند بیشتر دیده می شود ، هرچند به خاطر عامل بالقوه برای پخش بیماری ها مرکز کنترل بیماری Main به همه موارد گزارش شده شیگلوز فوراً رسیدگی کرده ، منابع و مخاطرات بهداشت همگانی را تشخیص داده و به جلوگیری از پخش بیشتر بیماری گردیده است.
بیماری شیگلوز
این مطلب چقدر بهتون کمک کرده؟

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *