سر و صدا

سر و صدا

اثر صدا بر عملكرد
دكتر نصيري – دكتر تيمور الهياري

مقدمه اثرات صدا بر عملكرد وظيفه موضوع مطالعات آزمايشگاهي و ميداني گسترده بوده است. واضح است وقتي وظيفه اي نيازمند سيگنالهاي شنيداري است صدا در شدتي كه مانع شنيدن هشدار يا درك آن شود عملكرد را تحت تاثير قرار خواهد داد. يك صداي نا آشنا و شديد نيز باعث آشفتگي و تداخل بيشتر در انجام كارها خواهد شد. بروز برخي حوادث مي تواند شاخصي از اثرات صدا بر عملكرد باشد. زيرا در صداي بالا افراد خطاهاي بيشتري انجام مي دهند و احتمال بروز حوادث بيشتر است. فعاليتهاي رواني كه مستلزم كار زياد حافظه كار ي هستند از قبيل توجه به چند پديده در سيستمهاي پيچيده بشدت نسبت به صدا حساس بوده و عملكرد آنها آسيب مي بيند. در حاليكه استعداد پذيري افراد نسبت به صدا متفاوت است بطور كلي بر اساس مطالعات صداي بالا اثر قطعي بر عملكرد دارد. براي مثال Weston و آدامز(1932) بهره وري صنعتي را در كارگراني كه در معرض صدا بودند اندازه گيري كردند بر اساس نتايج بهره وري در كارگراني كه از گوشي حفاظتي استفاده مي كردند 12% بيشتر بود. 

فایل کامل رو اینجا گذاشتم دانلود کنید و استفاده کنید
نوع فایل: doc seda.doc (72.5 کیلو بایت
سر و صدا
این مطلب چقدر بهتون کمک کرده؟

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *