حمل و نقل و راننده

حمل و نقل و راننده

حمل و نقل و راننده تعريف ساده: عبارتست جابجايي مواد كه در بر گيرنده انتقال هر چيزي در هر جايي و به هر طريقي ميباشد.تعريف كامل:در اين تعريف بسياري از عوامل از جمله حركت ، زمان ، مكان ، مقدار يا تعداد و فضا تشكيل دهنده حمل و نقل ميباشند.هدف حمل و نقل:انتقال مواد از نقطه اي به نقطه ديگر بدون دوباره كاري و در كوتاهترين مسير و انتقال به مراكز توليد بطريقي كه اتلاف وقت و حمل و نقل هاي زائد را به حداقل برسند و اين اهداف بصورت مشخصتر شامل كاهش هزينه، كاهش اتلاف مواد وكالا ، افزايش ظرفيت توليد ، شرايط كار بهتر(راحتي و ايمني بيشتر ، خستگي كمتر) و توزيع بهتر است . *
در حقيقت 30 تا 35 درصد از هزينه توليد را هزينه حمل و نقل تشكيل ميدهد * تجربه نشان داده فقط 20 درصد وقت يك محصول صرف توليد آن ميشود و 80 درصد بقيه در انبارو حمل و نقل صرف ميشود و طبق يك تخمين 22 درصد نيروي انساني صنايع صرف حمل و نقل ميگردد.
* در راستاي حمل و نقل در واحدهاي صنعتي با توجه به نوع ابعاد مواد اوليه يا محصول و سنگين يا سبك بودن اجناس مورد استفاده ، فاصله محل تغذيه تا مرحله انبارش يا توليد و ديگر فاكتورها از وسايل حمل و نقل گوناگون استفاده ميكنند كه در اين ميان رانندگان يا اپراتور حمل و نقل تجهيزات ، نقش عمده اي درجابجايي ايفاء نموده و ازارزش كاري بالايي برخوردار ميباشند و با توجه به فضاي محدود در صنايع ممكنست خطرات بيشماري رانندگان را نظاره كنند. خطراتي همچون برخورد با ديگر تجهيرات ، تصادف با همكار عابر، سقوط بار از روي وسيله نقليه ، برخورد با قسمتهاي ثابت در سالن و … * براي راننده علاوه براينكه حفظ جان خود و همكاران زير مجموعه از اهميت زيادي برخوردار است بلكه بايد ايمني محصول ، مواد اوليه و خودروي تحويلي در جاي خود مورد توجه جدي رانندگان واقع شود .
* رانندگي چنان با كارهاي روزمره ما عجين شده است كه گاه اصلا ً به آن فكر هم نميكنيم گاهي كه پشت فرمان نشسته ايم اصلا ً فراموش ميشود كه داريم جسم چند هزار كيلويي از آهن را با سرعت زياد و تحت شرايطي غير قابل پيش بيني هدايت مي كنيم اگر به هر صورت و در هر كجا رانندگي ميكنيم فيل از آنكه پشت فرمان بنشينيد دو سئوال از خودمان بپرسيم : 1ــ آيا براي رانندگي آماده و سرحال هستيد ؟ قبل از حركت مطمئن شويد خسته نيستيد . خستگي ، مصرف داروها و الكل ميتوانند در هشياري و سرعت واكنش شما تأثيراختلال ايجاد كنند كه لازمست بنا به درايت عقل رانندگي در اينگونه موارد رانندگي نكنيم. 2ــ آيا اتومبيل براي حركت آماده است .
مسئوليتهاي راننده:ــ اين مسئوليت ها به شرح زير عبارتند از:1ــ سلامتي جسماني و فكري را در حين رانندگي داشته باشد .2ــ معلومات كافي در مورد خودرو داشته باشد.3ــ به مقررات ، آيين نامه راهنمايي و رانندگي و مسائل مربوطه آشنا باشد.4ــ در رانندگي متواضع باشد.5ــ هميشه خودروتان آماده بكار باشد.6ــ مراقبت و نظارت از وسيله نقليه خود را در تمام مدت انجام دهيد.7ــ نواقص فني خودرو را به موقع رفع نقص نماييد .8ــ در حين رانندگي از كمربند ايمني استفاده نماييد .9ــ اطمينان و راحتي سرنشينان خود را با رانندگي صحيح تأمين نماييد.10ــ از يدك يا بكسل كه به پشت وسيله نقليه وصل شده مطمئن شويد.11ــ معلومات ، مهارت و تكنيك خود را در رانندگي و مسائل فني خودرو روز به روز بيشتر نماييد .12ــ بازديدهاي قبل از حركت ، موقع حركت و بعد از حركت را براي رانندگي ايمن فراموش نكنيد.13ــ شما داراي شغل بسيار مهمي هستيد بطوريكه تضمين سلامتي ، ايمني و اطمينان در حمل ونقل و جابجايي مسافر و كالا به توانايي و مهارت شما بستگي دارد.
حمل و نقل و راننده
این مطلب چقدر بهتون کمک کرده؟

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *