بیماری نیستاگموس معدنچیان

بیماری نیستاگموس معدنچیان

تصور می شود که این حالت نتیجه کمی نور در زیرزمین باشد. کمبود نسبی یاخته های استوانه ای در لکه زرد موجوب اختلال در تطابق خواهد شد که غالبا بدون علامت است. در صورت وجود علائم علاوه بر نیتاگموس سرگیجه؛ فتوفوبی؛ سردرد؛ بیخوابی؛ و اس‍پاسم ‍لکها بروز خواهد کرد.سرگیجه ممکن است چندان شدید برای چند روی ادامه یافته و سپس بیمار وارد مرحله سوم می گردد که زمان بهبودی نسبی است هرچند بی استهایی و ضعف احتمالا ادامه داشته و ممکن است تب خفیفی نیز موجود باشد. بعد از حدود سه هفته بیمار وارد آخرین مرحله خواهد شد.

درصورتی که دوز تشعشع بیش از ۲۰۰ راد بوده باشد ممکن است ریزش ناگهانی مو چند روز قبل از بروز سایر علایم اتفاق بیافتد.

از دست دادن همه موهای بدن علامت بدی از نظر ‍یش آگهی بیماری است زیرا عموما نشانه آنست که تمام بدن در معرض حداقل ۵۰۰ راد اشعه قرار گرفته است. علایم مرحله آخر افزایش حالت ضعف به همراه درد در گلو و دهان است که هردو ملتهب متورم و زخم دار می گردد. آزمایش خون در این زمان نشاندهنده کاهش تعداد پلاکت ها و گلبول های سفید است. که منتهی به خونریزی های پوریورایی؛خون دماغ و اسهال خونی خواهند شد. خون ریزی یا عفونت شدید احتمالا بیمار را از پ‍ای درخواهد اورد. و حتی اگه چنین پ‍یش نیاید صدمات شدیدی که به دستگاه گوارش وارد شده است اسهال مزمن ایجاد خواهد نمود که مرگ تدریجی را در پی خواهد داشت.

مقیاس زمانی که در بالا شرح داده شد ممکن است در موارد بسیار شدید بطور چشم گیری کوتاه شده و یا بلعکس به تاخیری افتد. اگر قسمتی از بدن از معرض تشعشع بدور ماند به بهبودی بیش از مقدار مورد انتظار کمک خواهد شد.

برای بهبودی بیمار لازم است عمر وی برای برگشت سلولهای مغز استخوان؛ و مخاط معده و روده والتیام صدمات کفاف دهد. طی این مدت انتقال خون و پلاکت؛ تغذیه داخل وریدی و درمان فوری با انتی بیوتیک ها برای حفاظت از وی مورد نیاز خواهد بود.

روشنایی محیط کار و تاثیر آن بر روی بینایی

بیماری نیستاگموس معدنچیان
این مطلب چقدر بهتون کمک کرده؟

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *