تهویه صنعتی

اصول طراحي تهويه صنعتي در فرآيندهاي سرد و نيمه سرد

الف- بررسي فرآيند مورد نظر:

در اين خصوص مي بايست فرآيند مورد نظر به دقت بررسي گردد وطراحي طوري صورت گيرد كه به دفع آلاينده كمك نمايد زيرا طراحي نامناسب مي تواند موجب مواجهه اپراتوربا آلاينده شده و مشكلات بعدي را نيز به همراه داشته باشد. بنابراين هود بايد طوري طراحي و در فرآيند جايگزين شود كه اولا مانع انجام كار نشود و ثانيا به كاهش و دفع آلاينده از منطقه تنفسي اپراتور كمك نمايد.مثلا در ساندويج فروشي ها براي ميزي كه عمل سرخ كردن مواد غذايي صورت مي گيرد هود بايد در روبروي اپراتور طراحي و جايگزين گردد زيرا اگر در بالاي سر وي قرار گيرد مي تواند به سرعت بخشيدن ورود بخارات مضر به منطقه تنفسي و در نهايت سيستم تنفسي فرد منجر گردد و مشكلات بعدي را به همراه داشته باشد بابراين  چنين هودي نه تنها به دفع آلاينده كمك نمي كند بلكه مواجهه فرد را با آلاينده فراهم مي نمايد.در هود هاي آزمايشگاهي سرعت ربايش نبايد از 125 فوت فراتر رود زيرا باعث چرخشي شدن جريان هوا و برگشت هوا مي شود.

ب- انتخاب نوع هود :

هودها به شكلهاي گوناگوني طراحي مي شوند ولي در حالت كلي به دو صورت وجود دارند يا ساده اند ويا مركب اند كه هود ساده داراي دهانه باز هستند و لي هود مركب داراي شكاف هستند و نسبت عرض به طول هود در آنها كمتر يا مساوي 0.2 استهود ساده معمولا در همه فرآيندها كاربرد دارد اما از هود مركب در فرآيندهايي استفاده مي شود كه فضاي زيادي را اشغال نمي كند مثلا هود شكافدار در لبه استخر آبكاري فلزات و يا در لبه ميز كار به كار ميرود.

برای دیدن متن کامل فایل زیر را دانلود کنید:

download-icon-Taktemp-(10)

 

اصول طراحي تهويه صنعتي در فرآيندهاي سرد و نيمه سرد
این مطلب چقدر بهتون کمک کرده؟

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *