اصلاح الگوي مصرف آب

پیش فرض اصلاح الگوي مصرف آب

سال جديد با پيام نوروزي رهبر معظم انقلاب سال اصلاح الگوي مصرف ناميده شده است.موردي كه در زمينه آب كمتر بدان پرداخته ايم و اگر در سال هاي اخير صرفه جويي صورت گرفته است از روي ناچاري و كمبود آب بوده است ونه اصلاح الگوي مصرف.همه ميدانيم كه كشور عزيزمان در زمره كشور هاي پر آب نيست و لزوم اصلاح الگوي مصرف آب به نحوي كه جلوي اتلاف گرفته شود ضروري است.مصرف سرانه آب در كشور هاي مختلف شاخص سطح بهداشت آنها به شمار ميايد اصلاح الگوي مصرف آب شامل جلوگيري از اتلاف آب ميباشد و نه كم مصرف نمودن و به خطر انداختن بهداشت فردي و عمومي به طور مثال جلوگيري از شستشوي اتومبيل در خانه و بردن اتومبيل به كارواش مصرف آب را به شدت كاهش ميدهد ولي نتيجه آن كه نظافت اتومبيل است يكي است پس بردن اتومبيل به كارواش ويا شستشو ي اتومبيل با جت آب يك الگوي درست مصرف ميباشد کارواشهای حرفه ای با وسایل مخصوص حدود ۴۴۰ لیتر آب کمتر از زمانی که خودتان خودرو را میشویید، آب مصرف میکنند.مصارف كشاورزي و آبياري نيز اينگونه اند مثلا براي آبياري در ختان نياز به آبياري روزانه نيست و اغلب درختان را بايد هفته اي يكبار وبمدت يكساعت آبياري نمود نه بيشتر!نصب دوشهاي پرفشار در حمام و گرفتن نشتي و چكه كردن شير هاي آب همچنين مديرت مصرف در هنگام مسواك زدن شتشوي لباس و ظروف از ساير مصاديق الگوي درست مصرف آب ميباشد و از اين گونه اتلاف در مصارف خانگي،صنعتي،تجاري و اداري و شبكه هاي انتقال و توزيع فراوان داريم.
در بعد جهاني نيز متاسفانه 40 درصد از مردم دنیا از آب سالم محرومند . طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت روزانه 30 هزار نفر از مردم دنیا به علت کمبود آب سالم و بهداشتی می میرند. در واقع مثل این است که در مجاورت و همسایگی من و شما هر روز مردم یک شهر 30 هزار نفری از فقدان آب بهداشتی جان می سپارند! و برابر با آمار سازمان جهانی بهداشت 80 درصد از بیماری هایی که مردم دنیا از آن ها رنج می برند به طور مستقیم مربوط به عدم تامین آب بهداشتی و کافی است.لذا اين امر اهميت اصلاح الگوي مصرف را محرز مينمايد.همانطور كه ميدانيم با رعايت الگوي مصرف و حذف اتلاف اب مصرف آب كاهش مصرف آب ميابد لذا شاخص سرانه توليد فاضلاب نيز كه حدود 80 درصد آب مصرفي است در نتيجه آن كاهش ميابد بنابراين فاضلاب كمتري نيز توليد خواهيم نمود و علاوه بر صرفه جويي در هزينه اي گزاف مورد نياز براي تصفيه فاضلاب از آلودگي مجدد آب رودخانه ها ، خاك و محيط زيست جلوگيري خواهيم نمود.
ادامه مطلب در سايت موژ
اصلاح الگوي مصرف آب
این مطلب چقدر بهتون کمک کرده؟

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *